
Buzăul a dat-o pe Elena Udrea, diva care avea să fie cunoscută drept „Blonda lui Băsescu”. De curând, a început să circule o altă poveste interesantă, în care se spune că ar fi implicată tot o blondă şi, din nou, Buzăul.
Totul s-ar fi întâmplat înainte de alegerile prezidenţiale,
înainte ca viitorul şef de stat să pună şef la PNL… aţi ghicit, tot o blondă. Nu se ştie care ar fi fost motivele alegerii blondei de a face amor săptămânal la Buzău, dar băieţii vigilenţi susţin că la astfel de intervale, regulate, Alinuţa îşi parca maşina pe o fundătură din oraşul Buzău şi dispărea, câteodată şi pentru toată noaptea, într-una din casele de pe acea stradă.
Se spune că apariţiile ar fi fost „contabilizate” chiar dintr-un birou al unei instituţii publice situată în imediata vecinătate a străzii cu pricina, instituţie care ne prezintă, printre altele, lunar, creşterea sau descreşterea PIB-ului, variaţiile valutelor forte, piaţa muncii şi dezvoltarea profesiilor liberale etc. Pe de altă parte, aceeaşi băieţi vigilenţi nu au putut să ne spună cu certitudine dacă, de acum, „Blonda lui Johannis” ar mai continua cu escapadele amoroase la Buzău, dar pentru un răspuns la o astfel de întrebare merită să ne interesăm.
(Gigi Manole)