Se închide ultimul bastion din reţeaua comunistă de instituţionalizare a copiilor cu handicap

Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului (DGASPC) se află în faţa ultimei etape în programul naţional pentru dezinstituţionalizarea copiilor cu diverse tipuri de handicap, concomitent cu dezvoltarea reţelei de asistenţi maternali sau familii de plasament, prin

identificarea de soluţii alternative, case de tip familial sau apartamente, organizate după modele de îngrijire apropiate celor de tip familial.

Protocolul de colaborare între instituţia Consiliului Judeţean şi Direcţia pentru Protecţia Copilului, pe de o parte, şi Fundaţia „Hope and Homes for Children”, de cealaltă, a fost statuat la sfârşitul anului 2022, pentru ca într-o altă şedinţă a Consiliului Judeţean, de data aceasta la finele anului 2024, când fostul preşedinte Lucian Romaşcanu promova un proiect de hotărâre în vederea închiderii Centrului rezidenţial pentru copii cu handicap sever, situat în municipiul Buzău, zona cartierului Micro XIV, să fie stabilite şi procedurile de implementare ale proiectului. Fundaţia „Hope and Homes for Children” urma să-şi asume construirea şi dotarea a două imobile pe teritoriul judeţului Buzău în care să fie cazaţi locatarii centrului amintit. Identificarea locaţiei a fost obligaţia Consiliului Judeţean, în timp ce organizaţia a demarat activităţile de elaborare a studiilor necesare întocmirii documentaţiei tehnico economice necesare. Aşa s-a ajuns ca imobilele să fie construite la Pătârlagele, în satul Sibiciu de Sus.

Măsura reprezintă o prioritate asumată de toate părţile implicate, pentru că erau obligatorii etapele consumate pentru finalizarea procesului de dezinstituţionalizare, la nivel naţional, asumat în relaţia cu Uniunea Europeană, a copiilor cu diverse tipuri de handicap. Fundaţia urma să suporte integral costurile de proiectare, construire şi dotare a celor două imobile, pe care, la finalizare, le avea să le doneze Judeţului Buzău, prin Consiliul Judeţean. La rândul lor, Consiliul Judeţean şi DGASPC Buzău au identificat şi pus la dispoziţie terenul necesar: prin Hotărârea nr. 71/2023, a fost transmis în administrarea DGASPC Buzău un teren de 3.885 mp, proprietate publică a judeţului, situat în oraşul Pătârlagele – Sibiciu de Sus.

De la semnarea convenţiei tripartite, fundaţia şi DGASPC Buzău au evaluat nevoile individuale ale celor 35 de copii şi tineri cu handicap sever, cu vârste între 15 şi 23 de ani, găzduiţi în centru, şi au stabilit pentru fiecare soluţia potrivită: integrare în familie, plasament la asistent maternal profesionist sau transfer într-o casă de tip familial ori într-o locuinţă maxim protejată. Locuinţele construite pe terenul pus la dispoziţie de Consiliul Judeţean au respectat standardele în vigoare şi vor funcţiona în structura DGASPC Buzău. Acest proiect marchează închiderea ultimului centru de plasament pentru copii din judeţul Buzău.

La data semnării convenţiei de asociere, anul 2022, în centrul rezidenţial pentru copilul cu handicap sever din cadrul Complexului de servicii pentru copilul cu handicap sever nr. 8 Buzău erau găzduiţi 40 de copii şi tineri, din care 28 de copii cu handicap sever cu vârste între 10 şi 17 ani şi 12 tineri peste 18 ani. În anul 2025, în cadrul centrului rezidenţial erau găzduiţi 36 de copii şi tineri, din care 17 copii cu handicap sever cu vârste între 10 şi 17 ani şi 19 tineri peste 18 ani. În acest context, conform unui raport înaintat Consiliului Judeţean de Loredana Dorobanţu, directorul DGASPC Buzău, autorităţile judeţene au nidentificat soluţii pentru construirea unei singure case de tip familial, pentru îngrijirea copiilor cu vârste până în 18 ani, şi a unei locuinţe maxim protejate, pentru îngrijirea tinerilor peste 18 ani. Hope and Homes for Children se îngrijeşte de copiii şi de tinerii abandonaţi şi de cei în prag de abandon familial. Din 1998 în România, organizaţia a desfăşurat programe de reformă a sistemului de protecţie a copilului prin prevenirea separării copilului de familie; închiderea instituţiilor de tip vechi şi înlocuirea lor cu servicii de îngrijire alternativă; inserţia socio-profesională a tinerilor proveniţi din sistem; şi formarea profesională a specialiştilor din sistemul instituţional.

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *