Anul 2025 a reprezentat pentru europarlamentarul social-democrat buzoian, Andi Cristea o perioadă de implicare intensă în promovarea intereselor României în procesul decizional european, prin participarea directă la dosare cu
impact major asupra dezvoltării economice, coeziunii teritoriale, competitivităţii industriei şi protecţiei consumatorilor, conform unei postări a acestuia pe Facebook.
„În 2025 m-am concentrat pe promovarea intereselor României în cadrul instituţiilor europene, printr-o implicare constantă în dosarele care influenţează direct dezvoltarea economică şi socială a ţării noastre”,spune Cristea. Conform acestuia, activitatea sa din anul 2025 a inclus 15 întrebări adresate Comisiei Europene şi 13 intervenţii în plenul Parlamentului European, precum şi 52 de întâlniri oficiale cu reprezentanţi ai instituţiilor europene, ai mediului economic şi ai societăţii civile. Totodată, Andi Cristea a organizat patru evenimente şi mese rotunde pe teme de interes european şi a participat ca speaker la şapte conferinţe şi dezbateri de specialitate. De asemenea, patru grupuri din România au fost primite la Parlamentul European, în cadrul unor vizite menite să consolideze legătura dintre cetăţeni şi instituţiile europene.
Un accent deosebit a fost pus pe impactul noilor tehnologii asupra democraţiei şi societăţii, un subiect pe care europarlamentarul îl consideră esenţial pentru viitorul Uniunii Europene. „Rămân consecvent ideii că România trebuie să fie prezentă, activă şi respectată la masa deciziilor europene. Doar printr-o implicare fermă putem asigura că interesele românilor sunt corect reprezentate la nivel european”, a mai scris europarlamentarul PSD Andi Cristea pe Facebook.